Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Szakmai kirándulás Brünnben

2019. január 19-én a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium Természettudományos Laborja Festetics-200 projektmunkájában résztvevő diákokkal és felkészítő tanáraikkal Pozsik Lajos és Boncz Dániel tanár urakkal Brünnben (cseh neve Brno) tettünk szakmai kirándulást. Brünn mind népességét, mind területét tekintve Csehország második legjelentősebb és Morvaország legnagyobb városa. Elsőként a Mendel-Múzeumot látogattuk meg, amely az Ágoston-rendi apátság kutatómunkájának emlékét őrzi.

Korábban itt élt és dolgozott Gregor Mendel, akinek a kutatómunkájába 5 egymásba nyíló kiállítási teremben kaphatunk bepillantást. A híres borsókísérletek eredeti helyétől kezdve, a sejtalkotókon át, a DNS láncig sok mindent láthattunk és tanulmányozhattunk a múzeumi séta során.

A Mendel múzeum mellett megtekintettük a kerengőt, egy egyedülálló kiállítási termet és az Ágostonrendi Apátság épületét. Azután az egyik legismertebb turistalátványosságot, Spilberg várát tekintettük meg, ami a Petrov-hegyen, a város szívében helyezkedik el.

Ez Brno egyik legnevezetesebb építménye, gyakran a település szimbólumaként is emlegetik. Falairól és tornyából remek kilátás nyílik a városra, sötét kazamatáiban, a Habsburg birodalom leghírhedtebb várbörtönében szenvedtek a birodalom számára legveszélyesebbnek tartott emberek. A külön belépővel látogatható kazamatarendszer két szintjén találtuk azokat a nyirkos, levegőtlen cellákat, melyek egyikében még maga Kazinczy Ferenc is raboskodott. A cellákban rekonstruálták a korabeli viszonyokat, láthattunk kínzókamrát, és olyan helyiségeket, ahol a rabokat életük végéig a falhoz láncolva tartották. Utoljára a Mendelianumnak nevezett információs központot kerestük fel, ahol Gregor Mendel munkásságát modern örökléstani eszközökkel és technológiákkal rekonstruálták.

Egy több méter magas DNS modellt is láthattunk, de legnagyobb sajnálatunkra, azt a liftet, amely egy sejt belsejébe vitt volna minket, technikai okok miatt nem használhattuk. A múzeum kiállítási termeit azonban a Mendelianum igazgatójának – dr. Jiri Sekeraknak- a kíséretében látogathattuk végig, ami nagy élmény volt mindnyájunknak. Gregor Mendel 150 éve a termek egyikében tartotta örökléstani előadásait a Brünni Természetvizsgáló Egyesület ülésein, lefektetve velük a genetika alapjait.

A hazaindulásig még egy rövid városnézésre is szakítottunk időt, olyan híres turistalátványosságokat tekintve meg, mint a Szent Péter és Pál katedrális, a Szent Jakab és Szent Mihály templomok, az új városháza épülete és a Parnasszus-kút a vele szemben található Szent-Háromság oszloppal.

Nagyon jól éreztük magunkat, sok új élménnyel gazdagodtunk és rengeteg információt szereztünk a genetika atyjáról, Gregor Mendelről. A programunkat a Zalaegerszegi Tankerületi Központ anyagi támogatásával valósítottuk meg, köszönet érte.

Bujtor Zsófia és Sümegi Bogáta Kincső 12.b osztályos tanulók Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium

Festetics címer

Támogatóink:

Zalaegerszegi Tankerület

BioDatLab Balatonfüred

Zalavíz Zrt.

Gravonix Kft.

A genetika szülőföldjén oktatófilm

ONV 1819. április
22 szám