Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Festetics-200

A "genetikus" gróf, Festetics Imre és a "Természet Genetikai Törvényei" projekt

Kölcseys-sikerek diákkonferenciákon

Középpontban a „genetikus” gróf Festetics Imre tevékenysége

1.

2019. február 21-én a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán tartották a Tudományos Diákköri Konferenciát, amelynek ebben az évben először szervezték meg a középiskolai szekcióját. A konferenciára jelentkezetteknek el kellett küldeni a kutatásuk alapján készített előadásuk rövid összefoglalóját. A szervező bizottság ezek alapján választotta ki a konferencia résztvevőit. Nagy örömünkre mi is bemutathattuk egy prezis összeállításban a kutatásunkat a szakmai zsűri előtt. 

Egy tudománytörténeti témával készültünk a versenyre, amely Gróf Festetics Imre, az első magyar genetikus életpályáját és munkásságát mutatta be.  Az ötlet tanárunktól, Pozsik Lajos tanár úrtól származott, aki korábban maga is tevékenykedett a méltatlanul elfeledett gróf újrafelfedezésében. A prezentáció összeállításához Festetics Imrétől származó, illetve Festetics Imrével foglalkozó könyveket, tanulmányokat, cikkeket dolgoztunk fel. Dolgozatunk részét képezte az iskolánkban ebben a tanévben megvalósított Festetics-200,  A „genetikus” gróf Festetics Imre és a „Természet Genetikai Törvényei”című projektnek. Előadásunkhoz 10 perces határidőt szabtak meg, amelyet aztán  5 percben a zsűri tagjainak genetikával kapcsolatos  kérdései követtek. Rajtunk kívül még hat egészség és orvostudományi előadást hallhattunk, melyek számunkra is hasznos és érdekes témákat dolgoztak fel. Az eredményhirdetéskor derült ki, hogy a középiskolás szekcióban második helyezést értünk el, aminek nagyon örültünk.

Életre szóló élményekkel és tapasztalattal gazdagodva távozhattunk, remélve, hogy a projektmunkánkkal minél több embert megismertettünk Festetics Imre korszakalkotó hagyatékával. 

 

Bujtor Zsófia Krisztina és Sümegi Bogáta Kincső a Kölcsey Ferenc Gimnázium 12. B osztályának tanulói

 

 

2.

2019. április 5-6-án Csurgón rendezték meg a Polaneczky Ottó Emlékkonferenciát, a Református Középiskolák XXIV. Természettudományos Diákkonferenciáját.

 A rendezvényre az ország számos iskolájából érkeztek tanulók és felkészítő tanáraik. Idén iskolánk, a Kölcsey Ferenc Gimnázium először vett részt ezen a konferencián.
A program péntek délután ünnepélyes megnyitóval kezdődött, melynek keretében meghallgattuk Dr. Cséby Géza I. Festetics Györgyről szóló előadását.
A versenyre másnap délelőtt került sor. A reggeli áhitat után megismertük a zsűritagokat, majd rövid megbeszélés után kezdetét vette a verseny. Mi a „Tudomány- és technikatörténet III.” kategóriában indultunk. A délelőtt során sok érdekes előadást hallhattunk különböző témákban. Többek között volt előadás egy régi kovácsműhelyről, a csurgói várrendszerről, illetve a nummulitesekről is. Mi a „Festetics – 200; A „genetikus” gróf Festetics Imre és a „Természet Genetikai Törvényei” című projektmunkánkat mutattuk be. Előadásunk után rövid „vita” következett. A zsűrielnök különböző kérdéseket tett fel, amelyekre válaszolnunk kellett.
Szabadidőnkben megnéztük az iskola könyvtárát és a kiállításait is.
 A zárórendezvényen először a csurgói általános iskolások rövid műsorát tekintettük meg, majd az eredményhirdetésen megtudtuk, hogy 1. helyezést értünk el, amelynek nagyon örültünk.

Köszönetet mondunk tanárainknak, Pozsik Lajosnak és Boncz Dánielnek a konferenciára való felkészítésért.

 

Kamondi Natália és Felső Fanni, a Kölcsey Ferenc Gimnázium 11. B osztályának tanulói

 

 

 

Festetics címer

Támogatóink:

Zalaegerszegi Tankerület

BioDatLab Balatonfüred

Zalavíz Zrt.

Gravonix Kft.

A genetika szülőföldjén oktatófilm

ONV 1819. április
22 szám